Sağlıklı kahvaltılarla kilo kontrolü

Sağlıklı yaşam için beslenme, beden hareketleri ve uyku üç ana kuraldır. İbn-i Sina (980-1037)
Çikolata yiyerek de kilo vermeniz mümkün...

Sadece alışkın olduğunuz yeme tarzınızın kalori toplamını 1/4 oranında azaltmanız yeterli. Kilo vermek tamamen matematiksel bir iştir:)

En önemli öğün olan kahvaltıdan başlarsak, kilolarınızın hızlıca erimesini sağlayan minimum kaloriyle en sağlıklı kahvaltıyı nasıl yaparsınız?

1) Ahududu Kahvaltısı

Bir fincan ahudududa 8 gram lif bulunuyor. Bu miktar, bir fincan çileğin iki katına ya da bazı fasulye türlerinin bir fincanına eş değer. Liflerde bu kadar mükemmel olan nedir? Son araştırmalar, kilo alımını önlemek ve hatta kilo kaybını teşvik etmek için en iyi yollardan birinin diyetimizde daha fazla lifin bulunmasını önerir. İki yıllık çalışma boyunca araştırmacılar tespit etti ki, başka bir değişiklik yapmadan sadece her 1000 kalori için 8 gram lif artırarak yaklaşık 4 ½ kilo kaybedebiliriz.
ahududu

 

2) Yulaf Ezmeli Kahvaltı
Yulaf ezmesi kilo vermenize iki şekilde yardımcı olur. Birincisi yoğun lifler sayesinde, ikincisi sağladığı uzun süreli tokluk hissiyle. Ayrıca içerdiği kaliteli ve yavaş salınımlı karbonhidratlar, rafine karbonhidratlara göre (örn. beyaz ekmek, makarna...), özellikle spordan 3 saat önce tüketildiğinde, daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Nasıl? Yavaş salınımlı karbonhidratlar, rafien karbonhidratlar gibi kan şekerinizi hızlı şekilde yükseltmez. Böylece insülinin uzun süre düşük seviyede kalan kan şekeri nedeniyle yağ yakma sinyali vermesi sağlanır.

yulaf ezmeli

 

3) Yoğurt:
New England Tıp Dergisinde açıklanan araştırma sonuçlarına göre, Yoğurt da kilo vermeyi hızlandıran 5 besinden biri olarak sayılıyor. Yoğurt içinde bulunan doğal protein yağsız vücut kütlesini artıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Ayrıca yoğurt yiyerek basit karbonhidratlardan da tasarruf etmiş oluyorsunuz. Yine de biraz tatlı bir şeyler isterseniz, sabah kahvaltıdaki yoğurdunuzun içine taze meyveler ekleyebilirsiniz. Örneğin ahududu:)

yoğurt

 

4) Fıstık Ezmesi
Kuruyemişler ve özellikle de fıstık, Harvard araştırmacılarının kilo vermeyi kolaylaştıran gıdalar arasında geçiyor. Bir dilim tam buğday ekmeği üzerine 1 tatlı kaşığı kadar fıstık ezmesi yanında kahve ile, hem enerji veren hem kilo vermeyi kolaylaştıran güzel bir kahvaltı seçeneği.

 

fıstık

 

5) Yumurta

Yumurta, diyet yapanlar için muhteşem bir protein kaynağıdır. Karbonhidrat ve yağlarla karşılaştırıldığında uzun süreli tokluk hissi verir. Yapılan araştırmalar kahvaltılarında yumurtayı tercih edenlerin iki kat daha hızlı kilo verebildiklerini ve daha uzun süreli tok kaldıklarını tespit etmiştir.

yumurta

 

www.bebekesya.com

 

 
 
 
 
 

Yorum yazın

Captcha
 

* ile işaretli alanlara giriş zorunludur.

 

Uygun ürünler

Foto yok

0,00 TL