Beşik şart! Peki, hangisini seçmeli?

Doğuma birkaç ay kalmış, kısa bir zaman sonra dünyaya gözlerini açacak bu ufacık bedenin tüm ihtiyaçları düşünülmüş, bezinden, oyuncağına, bebek karyolasından, alt değiştirme minderine hatta salya mendillerine kadar her şey alınmış. Büyük bir heyecan ve keyifle bebeklerinin tüm eksiklerini tamamladıklarını düşünen yeni anne babaların aklının köşesinden bile geçmeyen ilk üç ayın en önemli eşyası hariç...

BEBEK BEŞİĞİ 

 babybay-esszimmer57cfedbcc2365

Bebeğinizin doğumundan sonraki özellikle ilk üç ay, gerekli olan en önemli eşyasıdır Bebek Beşiği. Önemi nedeniyle de bu ufacık mobilyanın seçimi anne babaları epey oyalar.

Bu yazı, farklı alternatifleri eksi ve artı yönleriyle aktararak seçiminize yardımcı olmak için hazırlandı.

Tüm deneyimli anneler, yeni doğan bebeğin, en az 3 ay annesinin odasında hatta mümkünse yatağının yanında kalması gerektiğini söyler. Sebebi basittir: gece uykusuzluğu minimuma indirmek, böylece hem anne ve babanın hem bebeğin daha huzurlu ve keyifli olmasını sağlamak.

Bebek doğduktan sonraya bırakılan beşik alışverişlerinde başınıza gelecekleri kısaca açıklarsak:

 

Bebeğiniz doğdu. Dünyanın en benzersiz ve en şaşırtıcı olayını yaşadınız göz yaşlarıyla.

Hastanede, bebeğiniz emzirme zamanlarında yanınıza getirildi. Altı hemşireler tarafından temizlendi.

Huzursuzlanmaya başladığında “anne biraz dinlensin” denilerek yine hemşireler bebeği sakinleştirme görevini üstlendi. 

Eve bebeğiniz kucağında büyük bir heyecanla dönersiniz ve daha ilk gece hiçbir şeyin hastanedeki kadar kolay olmadığını anlarsınız. Hele bir de doğum sezaryenle yapılmışsa, her şey daha da sancılı olarak işiniz onlarca kat zorlaştırır.

Bebek sık sık uyanır. Sık sık emer. Uyanmazsa da anne huzursuzlanır, sık sık bebeğini kontrol eder, nefes alıyor mu, kustu mu, her şey yolunda mı? Artık annesiniz, annelik demek ömür boyu sürecek olan tedirginlik hali bir nevi.

Önce piyasadaki seçeneklere ve fayda / fiyat durumlarına bakalım. Beşik ararken önce bir istekler listesi yapın. Örneğin;

•          Geceleri yatak odanızda, gündüzleri salonda duracak, gün içerisinde odadan odaya taşınabilecek bir beşik mi?

•          Sadece sizin odanızda kalacak sabit bir beşik mi?

•          Bir tane odanıza, bir tane de salona 2 adet beşik almak bütçenize ve yaşamınıza uygun mu?

•          Seyahatlere de götürebileceğiniz bir beşik mi?

•          3-4 ay sonra kaldırmanız gerektiğinde yeni bir işlev mi, kolayca ortadan yok edebilmek mi?

Not: Ödünç beşik alabileceğiniz bir yakınınız var mı? Varsa yeni bir tane almadan düşünün.

Annelerin tercihi genelde, bebekleri nasıl gece yanımda gözümün önünde duracaksa, gündüz salonda ya da mutfaktayken de yakınlarında olması yönünde. Bu da odadan odaya taşınabilir, tekerlekli, hafif, kapıları dönecek kadar da küçük bir beşik anlamına geliyor. Küçük ve hafif olması demek, kısa süre; yani 3 ay kullanabilecek anlamına gelir ve piyasadaki alımlı, pahalı, butik ürünleri otomatikman elemeyi gerektirir.

TAŞINABİLEN BEŞİK ÇÖZÜMLERİ: Tiny Love Napper

 tiny-love-nappertl-118_1z

Tiny Love’ı gördüğümüz anda çok beğendik, zarif duruşu, çok fonksiyonlu yapısı ile düşündük ki 3 ay beşik olarak kullanıldıktan sonra rafa kalkmayacak, ana kucağı olarak salondaki yerini koruyacak aman ne güzel. E-bebek mağazasında bulduk ve oradaki tabelada beşik + ana kucağı yazıyordu, tam aradığımız şeydi. Sallanabiliyor, elektronik bir mekanizma ile titriyor, müzikli dönencesi ile bebeği oyalıyor. Anneler için büyük kolaylık dedik, ne güzel icat dedik. Ancak bir uyarı satırı gözümüze ilişti: UZUN SÜRELİ UYKU İÇİN DEĞİLDİR! Evet tabelasında beşik yazıyordu; ama bu bir satış politikasıydı. Türkçe’ de beşik demek gece yatırabildiğiniz minik yatak demektir. Bu ürün ise her ne kadar gayet güzel, kullanışlı ve çekici olsa da bir beşik değil ana kucağıydı. Bebek uyukladığında şekerleme yapabilmesi için yatırılabiliyordu, o kadar. Ebeveyn odasına ayrı, evde gezdirmeye ayrı, 2 adet beşik almayı düşünenlere bundan almalarını öneririz. Gece uykusu için olmasa da gündüz kullanımı ve uykusu için ideal bir ürün. Kısacası, Tiny love gece uykusuna uygun bir beşik değil ama bizce piyasadaki kullanışlı ana kucaklarından biri. Fiyatı:399 TL.

KLASİK BEŞİK Funna Baby Portatif Sepet

 funna-baby-smile-hasir-el-sepeti_41375_11283_b

Bizce fiyatını tam olarak hak etmeyen ama piyasada muadili ya da uygun fiyatlı bir başka seçeneği de olmayan bu ürün son derece kullanışlı. Altı makas ayaklı, üst bölümü Funna baby marka nevresim ve kılıf ile kaplanmış hasır bir sepetten oluşuyor. Piyasada buna benzer bol dantelli, yerlere kadar etekli modeller de mevcut. Ancak ne kadar çok kumaş o kadar mikroorganizma diyor, uyarıyoruz. Bu ürün çok hafif, gün içerisinde gittiğiniz her yere rahatlıkla çekilebilir ya da sepet bölümü sapından tutulup port bebe gibi kolayca taşınabilir. Seyahatler için gayet uygun: Bagaja atılıp otel odasına kurulabilir. Küçük olduğundan dar yatak odaları için de gayet uyumlu. Tentesi uykudaki bebeği dış etkilerden, aşırı ışıktan koruyan bir bariyer gibi, istenirse indirilebiliyor. Bebeğin yapısal iriliğine göre değişir ama sanıyorum 4 aydan fazla kullanmaya uygun değil. Makas birleşimli ayaklar sökülüp bir dolap arkasına rahatça kaldırılabilir. Sepet de ileride oyuncak sepeti olarak değerlendirilebilir. Ya da 2. çocuk için bir dolap üstünde kolayca saklanabilir. Fiyatı üzerindeki nevresim takımına göre değişebiliyor: 415-445 TL. Sepetlerin ahşap olanları 650 TL ve üzeri olabiliyor.

SABİT BEŞİK ÇÖZÜMLERİ Park Yatak

 images5295b60320940

Park yatak için, özellikle kapanıp seyahatlere götürülebilir olması, 3 aydan sonra üst parçasının sökülüp oyun parkı olarak belki de 2 yaşına kadar kullanılması işlevselliğini arttıran özellikler. Üstelik sepetler ile neredeyse aynı fiyata sahipler. Ancak park yatakların büyük olanları 100cmx70cm gibi boyutlarda, küçükleri ise oyun alanı olarak kullanmak için fazla dar ve her iki türün de hafif olduğunu söylemek zor. Yerleştirilen odada azımsanmayacak bir alanı kaplıyor, tekerlekli olsa bile gün içerisinde odadan odaya götürmek mümkün değil. Ancak salona ayrı, ebeveyn odasına ayrı beşik almayı düşünüyorsanız, odada genişçe bir yeriniz varsa ve ileride oyun parkı olarak kullanacaksanız bu size uygun bir ürün.  Açıkçası çift fonksiyonlu, uzun vadeli kullanımlarına rağmen park yatakların evdeki görünüşünü de hantallığını ben pek beğenmedik. Ancak alıp kullanan ve memnun kalan çok sayıda kullanıcı olduğunu da araştırmalarım sonucu öğrendik. Fiyat marka, kalite ve boyuta göre değişken: 199-499 TL.

 

AHŞAP BEŞİKLER

2013_besik_modelleri_17
Ahşap beşiklerin en büyük dezavantajı portatif olma özelliğinden uzaklıkları. Ancak bu modellerin şıklıkları ile göz doldurduğu da bir gerçek. Bebeğin iriliğine göre değişse de ortalama 6 aylık kullanıma uygunlar. Özellikle bebek mobilyası ile birlikte bir karyola almamışsanız bebek odasında da bir süre kullanabilirsiniz. Genellikle ahşap yapılarına rağmen ağır değiller ve sallanabilme, cibinlik takılabilme  gibi özellikleri de var. Ebeveyn odasında rahat kullanımı için genişçe bir yeriniz olmasını tavsiye ederiz. Ayrıca tekerlekli bile olsalar bu ürünleri gün içerisinde odadan odaya beraberinizde taşımanız kolay değil. En büyük olumsuzlukları 6 ay sonra evinizde nereye koyacağınızı bilemeyeceğiniz, işinize yaramayan kocaman bir mobilyanın çıkıyor olması. Bu sebeple en çok elden ele ödünç verilen türler arasında bu beşikler geliyor ki bir beşikte bazen pek çok bebek büyüyor. Fiyatları da diğer beşiklere göre daha fazla. Bebek mobilyası satan ve butik çalışan mağazalar genellikle bu tür beşikler satmakta. Fiyat: 650 TL. Sallanabilir olanları 800 TL ve üzeri olabiliyor.
 

EBEVEYN YATAĞINA MONTE EDİLEBİLEN BEŞİKLER-

ANNE YANI BEŞİK

Türkiye’de bir iki yerde isteğe özel ve değişken fiyatlarla imal edilen bu beşiklerin, orijinali Alman.

Almanya’da yüzlerce doğum kliniğinde ebeveyn yatağına monte edilebilen beşikler, doğum hemşireleri tarafından evler için de mutlaka tavsiye edilir. 4 yıldır Türkiye’de yeni anneler tarafından da tercih edilen ebeveyn yatağına monte edilebilen beşik modellerinde yerli üretim markaların yanında bizim en çok dikkatimizi çeken marka babybay oldu. Sebebi ise bu modelin beşik görevini tamamladıktan sonra  çocuk odasında aktivite masası, bank, ek parçalarını alarak mama sandalyesi ya da çok kullanışlı bir çocuk yatağına dönüşebiliyor olması.

Marifetli ebeveyn yatağına monte edilebilen bu beşikler, özellikle ilk aylarda uykusuzluğunuza ilaç gibi gelecek!

 

Akıllıca dizayn edilmiş olan Alman ürünü ebeveyn yatağına monte edilebilen beşikler, herhangi bir ebeveyn yatağına birkaç basit adımda kolayca eklenebiliyor ve böylece bebeğiniz ebeveynlerine yakın uyuyabiliyor. Yeni doğan bebekler, sadece acıktıkları ya da altlarını kirlettikleri için uyanmazlar. Uykularını bölen şey çoğu zaman, ebeveynlerinden uzak olmak, sıcaklıklarını hissedememektir. Özellikle ilk aylarda, sık sık huzursuzlanan bebeğiniz bir dokunuşunuzla tekrar uykuya devam edecektir. Bu da sizin en azından onlarca kere yatağınızdan kalkıp bebeğe ulaşırken uykunuzun bölünmesine engel olacaktır. Emzirme ya da alt değiştirme ihtiyacında dahi yatağınızın sıcaklığını bırakmanıza gerek kalmaz. Daha dinlenmiş anne ve babalar, daha huzurludur. Huzurlu bir annenin kollarında olan bebekler de kendilerini daha güvende hissederek büyürler. 

Babybay

 babybay-poster-120-en1

Yatağınızın yanına monte edilebilen Alman ürünü babybay beşikler, tam anlamıyla harika. Bebeğiniz 3 ay – 6 ay arası dilerseniz yatağınızın yanında dilerseniz ek olarak alacağınız tekerlekleri ve ön koruma bariyeri sayesinde salonda, mutfakta, siz neredeyseniz orada. Doğal ahşap ve kesinlikle bebek sağlığına uygun cila kullanılarak üretilmiş. Zaten Almanya, bu konularda çok hassas. Beşiğin diğer önemli faydası da bebek 3 ayı geçince uygun parçalarını alarak mama sandalyesine ya da çocuk yatağına dönüşüyor olması. Dilerseniz hiç bir ek parçaya gerek kalmadan çocuk bankı ya da aktivite masası olarak da kullanabilirsiniz. Fiyat: 950 TL’den başlayan fiyatlarla, seçilen model ve aksesuarları ile 1.250 TL’ye kadar çıkıyor.

 dreamgood-oyun-masas5295b5faada2cdreamgood-35295b5f5ac0f7

 Tüm Türkiye’de babybay ebeveyn yatağına monte edilen bebek beşiği satışını yapan, satış noktalarına ulaşmak için BURAYI tıklayın.

Detaylı bilgilere babybay yatak yanına monte edilebilen beşik facebook sayfasından da ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://anneyanibesik.blogspot.com.tr/2014/11/besik-sart-peki-hangisi.html 

bblogo-himbeer57d135e3050df

 banta-logo-2014-highly-commended-trendelternurbia-consumerawardfscgepr-fte-qualit-tkidsgo-empfehlungmother-baby-bronze-award-babybaymumii-award-silver-original-babybayplusxaward-bestesprodukt2014pppawards11_12-mosesbasketcribfinalistleben-und-erzieheninnovationaward06ideenwettbewerbgepr-fte-textiliengermandesignaward2016

 

 

 

 
 
 

1 Yorumlar

  • ceren 08 Eylül 2016 10

    harika bilgiler

    gerçekten çok yardımcı oldu. her ne kadar babybay ön planda tutulmuş olsa da:)
     
 
 
 

Yorum yazın

Captcha
 

* ile işaretli alanlara giriş zorunludur.

 

Uygun ürünler

Babybay Anne Yanı Beşik

marifetli anne yanı beşik özellikle ilk aylarda uykusuzluğunuza ilaç gibi gelecek!

 925,00 TL

Babybay Çocuk Yatağı

Babybay Çocuk Karyolası Yatağı

905,00 TL

Babybay Beşikten Mama Sandalyesine

babybay beşikten ahşap mama sandalyesine dönüşüm

 309,00 TL