“Emme refleksi, çocukların doğuştan itibaren sahip oldukları en güçlü reflekslerden biridir. Emme refleksi hamileliğin 34. haftasında gelişir ve bebek bu refleksle doğar. Emme refleksi, bebeğinizin beslenebilmesi, hayatta kalabilmesi için olmazsa olmaz bir reflekstir ve bebeğin memeyi bulmasını sağlar.

 

Çocukta Özgüven

Çocuğunuzu sürekli siz koruyup siz onun işlerini yapmaktan vazgeçin. Çocuğunuzun bağımsızlaşmasına izin verin. Onu korumazsam hata yapabilir! Başına kötü bir şey gelebilir düşüncesinden vazgeçin.Anne babalar bu düşüncelerle kaygılandıkça kaygı çocuklara bulaşıyor ve çocuklar ben hata yapabilirim kendi kendimi koruyamam ve bu dünya tehlikeli bir yer olarak düşünmeye başlıyorlar.

 

Gerek özel hayatımda gerekse günlük mesleki pratiğimde pek çok şaşırtıcı, sinir bozucu, üzücü durumla karşılaşıyorum. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istedim. İşte Güncel Anne’nin Kara Listesi,

 

Çocuk psikolojisi bebeklikten erişkinlik dönemine kadar çocuğun zihinsel ve davranışsal gelişimine odaklanır. Çocuklar nasıl öğrenir, çeşitli davranışları nasıl geliştirirler gibi konuları çalışan bu uzmanlık dalı çoğu anne-babanın da ilgisini çeker. Çünkü bilinçli anne-babalar çocuklarının fiziksel gelişimleri ile olduğu kadar aynı zamanda onların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleriyle de yakından ilgilenirler.

 
Etiketler: anne, röportaj, bebek Devamı

Günler ayları kovalar ve sonunda annelik kapıyı çalar peki sizi neler bekliyor, bebeğinizin ilk 12 ayı nasıl geçecek? Ne zaman diş çıkaracak? Tüm cevaplar ...

 

Çocuk ve Ergenlik

Doğumdan ergenliğe bu uzun ve yorucu süreçte bilinmesi ve uygulanması gereken ebeveyn yöntemleri ve uygulamaları,
"Çocuk, çok seversen bahtsız, çok söylersen arsız, aç bırakırsan hırsız olur."
Türk Atasözü