Beşik şart! Peki, hangisini seçmeli?

Doğuma birkaç ay kalmış, kısa bir zaman sonra dünyaya gözlerini açacak bu ufacık bedenin tüm ihtiyaçları düşünülmüş, bezinden, oyuncağına, bebek karyolasından, alt değiştirme minderine hatta salya mendillerine kadar her şey alınmış. Büyük bir heyecan ve keyifle bebeklerinin tüm eksiklerini tamamladıklarını düşünen yeni anne babaların aklının köşesinden bile geçmeyen ilk üç ayın en önemli eşyası hariç...

BEBEK BEŞİĞİ

 

“Emme refleksi, çocukların doğuştan itibaren sahip oldukları en güçlü reflekslerden biridir. Emme refleksi hamileliğin 34. haftasında gelişir ve bebek bu refleksle doğar. Emme refleksi, bebeğinizin beslenebilmesi, hayatta kalabilmesi için olmazsa olmaz bir reflekstir ve bebeğin memeyi bulmasını sağlar.

 

Çocukta Özgüven

Çocuğunuzu sürekli siz koruyup siz onun işlerini yapmaktan vazgeçin. Çocuğunuzun bağımsızlaşmasına izin verin. Onu korumazsam hata yapabilir! Başına kötü bir şey gelebilir düşüncesinden vazgeçin.Anne babalar bu düşüncelerle kaygılandıkça kaygı çocuklara bulaşıyor ve çocuklar ben hata yapabilirim kendi kendimi koruyamam ve bu dünya tehlikeli bir yer olarak düşünmeye başlıyorlar.

 

Gerek özel hayatımda gerekse günlük mesleki pratiğimde pek çok şaşırtıcı, sinir bozucu, üzücü durumla karşılaşıyorum. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istedim. İşte Güncel Anne’nin Kara Listesi,

 

Çocuk psikolojisi bebeklikten erişkinlik dönemine kadar çocuğun zihinsel ve davranışsal gelişimine odaklanır. Çocuklar nasıl öğrenir, çeşitli davranışları nasıl geliştirirler gibi konuları çalışan bu uzmanlık dalı çoğu anne-babanın da ilgisini çeker. Çünkü bilinçli anne-babalar çocuklarının fiziksel gelişimleri ile olduğu kadar aynı zamanda onların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleriyle de yakından ilgilenirler.

 
Etiketler: anne, röportaj, bebek Devamı

Günler ayları kovalar ve sonunda annelik kapıyı çalar peki sizi neler bekliyor, bebeğinizin ilk 12 ayı nasıl geçecek? Ne zaman diş çıkaracak? Tüm cevaplar ...

 

Bebekler de Depresyona Girer

“Bebektir, bir şey anlamaz” bilgisi çoktan eskidi. Artık, bebeklerin değil doğumdan, anne karnından itibaren her şeyin farkında oldukları biliniyor. Üstelik, bebekler de depresyona giriyor.

 

Doğum sancılarınızın geldiğini hissettiğinizde hemen hemen bütün baba adayları gibi eşiniz de paniğe kapılacaktır. Düşünüldüğünde kaç baba adayı böyle bir olayı sık sık yaşamıştır ya da o an sakin kalmayı başarabilmiştir ki? Elbette ki eşiniz de birazdan onu adaylıktan çıkarıp, gerçek baba konumuna yükseltecek olan bebeğinizin doğumunda heyecanlanacaktır....

 
Etiketler: dogum, annelik, babalık Devamı

Çocuk ve Ergenlik

Doğumdan ergenliğe bu uzun ve yorucu süreçte bilinmesi ve uygulanması gereken ebeveyn yöntemleri ve uygulamaları,
"Çocuk, çok seversen bahtsız, çok söylersen arsız, aç bırakırsan hırsız olur."
Türk Atasözü

 

Eyvah, bebeğimin kafası düzleşti !!!

Günümüzde 4 bebekten birinde kafa şekil bozukluğu-kafa düzleşmesi görülmektedir. Bu duruma neden olan farklı etkenler vardır. Bunlardan en yaygını, daha hamilelik esnasında bebeğin anne karnında aldığı pozisyona göre, başının belli bölümlerinde deformasyon olmasıdır. Bunun dışında, bebeğin yatış pozisyonu da kafa düzleşmesine neden olmaktadır. Ebe ve doktorlar, ani bebek ölümlerini engellemek için bebeklerin sırtüstü yatmasını önermektedirler. Bu önerileri sayesinde ani bebek ölümlerinde ciddi bir gerileme kaydedilmiştir. Ancak bebeğin kafa kemiği o kadar yumuşaktır ki, uzun süreli sırt üstü yatma nedeniyle kafa kemiğinde şekil bozuklukları-kafa düzleşmesi oluşur.

Normal durumlarda bu şekil bozuklukları, bebeğin ilk yıllarında beyinlerinin büyümesi ile az veya çok düzelme gösterebilir. Ancak tam anlamıyla düzgün bir kafa şekli için desteğe ihtiyaç vardır.

Ebeveynler, bebeklerinde kafa düzleşmesinin önüne geçmek için, bebek ölümlerine sebep olabilecek riskli yöntemler uygulamakta; yani bebek, ebe ve doktorların kesinlikle tavsiye etmediği gibi yan veya yüzüstü yatırılmaktadır. Bunun dışında piyasada bulunan, bebeklerin kafa şekillerini koruma amaçlı maske veya yatma gereçleri ise oldukça kötü görünümlü ve hem aile hem bebek için rahatsızlık vericidir.

 

Nerede o eski hamileler? Artık annelerin incecik bedenlerinde, önde koca bir karınla taşınıyor bebekler. Dolayısıyla anneler, hamilelik öncesi ne giyiyorlarsa hamilelik esnasında da onu giymek istiyorlar.

 

Theraline Medikal Bebek Yastığı

THERALINE bebek yastığı, uzun süreli sırtüstü yatmanın sonucunda bebeğinizin baş şeklinin deformasyona uğramasını önlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Düz kafa sendromunda önleyici, gerçekleşmiş vakalarda da tedaviye yardımcıdır.

 
1 2 3 >
Sayfa 1 -den: 3